Zakup własnego mieszkania to powód do radości, ale również olbrzymie wyzwanie. Aranżacja wnętrz wymaga doskonałego poczucia estetyki, a także poszukiwania funkcjonalnych rozwiązań. Jak rozmieścić kontakty w kuchni i rozplanować oświetlenie to dopiero początek czekających Cię dylematów. Zobacz, jak podejść do aranżacji mieszkania, aby niczego ważnego nie pominąć!
Postaw na funkcjonalność
Po odebraniu kluczy do mieszkania radość i ekscytacja bardzo szybko zostają zastąpione masą pomysłów na funkcjonalne urządzenie wnętrza, z których trzeba wybrać najlepsze rozwiązania. Istnieje wiele rzeczy, na które warto zwrócić uwagę. Przestrzeń powinna być przede wszystkim zaaranżowana w taki sposób, aby umożliwia swobodne poruszanie się. Dotyczy to nie tylko ustawienia mebli, ale również sprzętów domowych.
Trzeba zdecydować, które z nich będą nam potrzebne oraz w jaki sposób i gdzie mają być umieszczone. Będzie to determinować wiele innych kwestii w tym np. ilość gniazdek i włączników światła. Przez proces planowania możesz przejść samodzielnie lub skorzystać z pomocy projektanta wnętrz, który chętnie podzieli się z Tobą swoją wiedzą i doświadczeniem.
Wydzielenie stref to dobry pomysł
Doskonałym pomysłem na funkcjonalne rozplanowanie mieszkania jest wydzielenie strefy kuchennej, dziennej i sypialnianej. Jak nietrudno się domyślić, w strefie dziennej powinna znaleźć się kuchnia z całym zapleczem kulinarnym. Planowanie tej strefy to dobry moment na przemyślenie, na jakiej wysokości powinny znaleźć się gniazdka w kuchni, czy warto przewidzieć gniazdka nad blatem na wyspie lub w innych miejscach.
Na strefę dzienną składa się salon, który we współczesnym budownictwie bardzo często łączy się z kuchnią.To doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie życie towarzyskie. Jednoczesne gotowanie i rozmowa z bliskimi lub przyjaciółmi nie sprawia w tym przypadku żadnego problemu. Jest to również doskonały pretekst, aby spędzać więcej czasu z domownikami.
Na strefę nocną składa się sypialnia i łazienka, które powinny znaleźć się w bliskim sąsiedztwie. Dzięki temu poranna i wieczorna toaleta przebiega sprawniej. Jeśli jest na to przestrzeń obok łazienki i sypialni, warto wydzielić też pralnię oraz garderobę.
Pomyśl nad oświetleniem
Oświetlenie w kuchni, łazience, salonie i sypialni to ważny element każdego mieszkania. Aby prawidłowo je zaplanować, należy przyjrzeć się dokładnie rozmieszczeniu okien oraz przewidzieć strefę do pracy, odpoczynku lub spożywania posiłków. Ilość światła wpadającego z zewnątrz powinna być najlepszą wskazówką, gdzie przyda się dodatkowa lampa lub kinkiet.
Kaloryfery powinny być umieszczone w dyskretnych miejscach
Trudno wyobrazić sobie ciepłe mieszkanie bez kaloryferów. Jednak wiele osób poszukuje sposobu, aby je odpowiednio ukryć. Estetyczne osłony pozwalają nieco zakryć grzejniki, ale efekt ten można również osiągnąć poprzez umiejętne rozmieszczenie mebli i dodatków, np. zasłon. Naturalnie alternatywną decyzją może być zakup designerskich kaloryferów, które same w sobie będą stanowiły ważną ozdobę mieszkania.
Innym godnym uwagi rozwiązaniem jest wybór ogrzewania podłogowego. Dzięki niemu można rozwiązać problem nieestetycznych grzejników i zaoszczędzić miejsce na inne lementy wystroju. Tego typu rozwiązanie jest oferowane np. W Victoria Apartments, Wuwart oraz Futuria.
Jak rozmieścić kontakty/gniazdka?
Gniazdka do pokoi oraz w kuchni powinny być rozplanowane w taki sposób, aby uniknąć uciążliwych, widocznych kabli na wierzchu. Można temu zapobiec, planując miejsce umieszczenia sprzętów RTV czy AGD. Pomyśl też o ustawieniu komputerów, niewielkiej elektroniki czy oczyszczacza powietrza. W pokojach zazwyczaj stosowane są standardowe rozwiązania, ale wysokość gniazdek w kuchni lub łazience może wymagać nieszablonowego podejścia do tematu.
Jak rozplanować włączniki do światła?
Gniazdo i kontakty kuchenne, łazienkowe czy pokojowe będą miały inne zadania, co warto przewidzieć. Przykładowo:
- Włączniki światła w pokojach powinny znaleźć się na ścianie po tej stronie co klamka.
- W łazience, pralni czy kotłowni dobrze, aby włączniki światła znajdowały się przed wejściem.
- W łazience należy pamiętać, aby włączniki światła oraz kontakty były oddalone od źródła wody.
- W sypialni włączniki światła powinny być umieszczone na wysokości łóżka, dzięki czemu nie trzeba wstawać, aby operować światłem.
Dobry plan to podstawa
Sekretem wygodnego mieszkania jest plan. Zanim zdecydujesz się więc na prace wykończeniowe, dokładnie przeanalizuj swoje potrzeby i nawyki. Może w poprzednim mieszkaniu coś się sprawdzało wyjątkowo dobrze? A może brakowało Ci jasnego światła? Te i wiele innych pytań to świetne wskazówki, które pomogą Ci wejść na właściwe tory podczas projektowania własnego lokum!