Czy warto robić odbiór techniczny mieszkania z pomocą specjalisty?

Czy warto robić odbiór techniczny mieszkania z pomocą specjalisty?

Kiedy decydujemy się na zakup własnego mieszkania, moment odebrania kluczy od dewelopera jest tym, na który czekamy najbardziej. Ostatnią formalnością, która nas od tego dzieli, jest sprawdzenie stanu technicznego nowego lokum. To istotny krok, który pomoże nam uniknąć niepotrzebnych problemów w przyszłości i gładko przeprowadzić remont. W jaki sposób prawidłowo przeprowadzić odbiór techniczny i czy można zrobić to samemu, czy lepiej skorzystać z pomocy fachowca?

Co to jest odbiór techniczny mieszkania od dewelopera?

Odbiór techniczny mieszkania to dokładnie ten moment, kiedy deweloper udostępnia możliwość sprawdzenia go, w celu weryfikacji i oceny jego stanu technicznego. Podczas takich oględzin uzyskujemy możliwość upewnienia się, czy w mieszkaniu wszystko jest wykonane zgodnie z umową.

Odbiór techniczny mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Warto przygotować się do procedury odbioru mieszkania, by wiedzieć, na jakie istotne parametry zwrócić uwagę. Odbiór techniczny wymaga przede wszystkim dokładnych oględzin, które pomogą znaleźć ewentualne nieprawidłowości. Najczęściej są to jednak kosmetyczne poprawki, które bez problemu zostaną naprawione.

Tynki i ściany

Dobrze wykonane ściany nie mają pęknięć, ubytków, odbarwień czy też odparzeń tynku. Warto więc upewnić się, czy tak właśnie są zrobione ściany w naszym mieszkaniu. Jeśli zauważysz jakąś nieprawidłowość w tym zakresie, zgłoś to osobie przeprowadzającej odbiór.

Płaszczyzny

Ważną kwestią jest również sprawdzenie, czy płaszczyzny w mieszkaniu są równe. W przypadku krzywych ścian i podłóg problematyczne może okazać się np. zawieszenie półek, czy ustawienie niektórych mebli i elementów wystroju wnętrza. Należy jednak pamiętać, że we wszystkich parametrach istnieje granica tolerowanego błędu i nie każdą drobną różnicę trzeba poprawiać, bo może ona po prostu nie mieć znaczenia.

Stan okien i drzwi

Warto przyjrzeć się ramom okiennym i drzwiom, aby wykluczyć ewentualne trwałe zabrudzenia, rysy, podwinięcia uszczelek czy niewielkie pęknięcia. Wówczas lepiej zgłosić ich obecność do usunięcia, żeby nie dopuścić do możliwych poważniejszych komplikacji, jak np. uszkodzenie mechaniczne i szybsze zużycie eksploatacyjne.

Podłogi i wylewki

Przy sprawdzaniu wylewki w mieszkaniu, konieczne jest zwrócenie uwagi na jej poprawne położenie. Dobrze wykonana podłoga nie „klawiszuje” tzn. nie jest odczuwalny jej pionowy ruch. Z kolei właściwie wykonane fugi nie posiadają ubytków.

W przypadku balkonów konieczne jest sprawdzenie poprawnych mocowań i stanu technicznego balustrady, która będzie decydowała o bezpieczeństwie mieszkańców. Najczęściej spotykanymi zaniedbaniami są również pęknięcia płytek, ubytki w fugach, plamy z farby na podłodze oraz zarysowania podłogi i balustrady, które szybko i bezproblemowo można usunąć.

Jakość instalacji elektrycznej, cieplnej i wentylacyjnej

W przypadku weryfikacji jakości instalacji szczególnie ważna i nieoceniona może okazać się pomoc specjalisty. Konieczne do sprawdzenia są takie aspekty jak m.in. zgodność przebiegu instalacji z planem mieszkania, napięcie w gniazdkach, prawidłowy montaż grzejników, rozmieszczenie kratek wentylacyjnych, a także ich prawidłowy ciąg. W tym wypadku, bez specjalistycznego sprzętu i fachowej wiedzy, łatwo o przeoczenia.

Należy również pamiętać o tym, aby sprawdzić wszystkie przynależne do mieszkania komórki i miejsca garażowe, by mieć pewność, że wszystko w nich jest zrobione tak, jak powinno.

Kim jest specjalista do odbioru mieszkania?

Profesjonalnym odbiorem mieszkania i oceną jego stanu technicznego może zająć się doświadczony i wykształcony inżynier. Bez względu na to, jak dużą wiedzą dysponujemy i jak dobrze przygotujemy się do samodzielnych oględzin, zawsze warto zasięgnąć drugiej opinii. Ponadto, specjalista dysponuje odpowiednimi narzędziami i instrumentami pomiarowymi, bez których oszacowanie niektórych z powyższych parametrów może okazać się zwyczajnie niemożliwe.

To jak wygląda i ile trwa prawidłowy odbiór techniczny mieszkania, zależy od profesjonalizmu i doświadczenia fachowca. Dobry specjalista działa nie tylko dokładnie i metodycznie, ale również sprawnie. Ponadto doskonale wie, jak wygląda stan deweloperski mieszkania.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty podczas odbioru mieszkania?

Zakup nieruchomości to bardzo emocjonujące wydarzenie. Wszystkim zależy na tym, aby w pełni cieszyć się nowym lokum. Tak samo, jak deweloperowi na zadowolonych klientach. Zazwyczaj odbiory przebiegają bezproblemowo.Jednak pamiętaj, że w razie pojawienia się ewentualnych usterek, wszystko można odnotować w specjalnym protokole, a następnie naprawić.

Jak to przebiega? Od momentu podpisania protokołu zdawczo-odbiorczego deweloper ma 14 dni na ustosunkowanie się do zanotowanych w nim informacji. W przypadku uznania wad Sprzedający jest zobowiązany, w terminie 30 dni od dnia podpisania protokołu zdawczo – odbiorczego, usunąć uznane wady Lokalu. Jeżeli jednak mimo zachowania należytej staranności nie usunie wady w powyższym terminie, może wskazać odpowiedni, inny termin usunięcia wad wraz z uzasadnieniem opóźnienia.

Poza protokołem podczas odbioru otrzymasz także gwarancję na mieszkanie, dokumenty od podwykonawców oraz instrukcję użytkowania lokalu. Dokumentacja ta pomoże Ci podczas wykańczania mieszkania lub przeprowadzania remontu w przyszłości. Warto więc schować ją w bezpiecznym miejscu.

Życzymy wszystkim, aby każdy doświadczył szybkiego i bezproblemowego odbioru, a następnie mógł cieszyć się nowym, pięknym i własnym mieszkaniem!



Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton