Jak wygląda stan deweloperski mieszkania?

Jak wygląda stan deweloperski mieszkania?

Wielu planujących zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego, zastanawia się nad dokładnym znaczeniem terminu „stan deweloperski”, który bardzo często jest w ofercie firm sprzedających lokale mieszkalne. Co to jest stan deweloperski mieszkania lub domu? Czego można się spodziewać w tym standardzie? Czym różni się stan deweloperski od wykończenia w standardzie pod klucz? Poznaj odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Co oznacza stan deweloperski?

Dom lub mieszkanie w stanie deweloperskim to lokal w tak zwanym stanie surowym, pozwalającym na przeprowadzenie niezbędnych prac mających na celu jego wykończenie. W tym rozwiązaniu wykończenie mieszkania leży w naszej gestii, nie mamy podstaw, by oczekiwać tego od dewelopera. Kupujemy dom lub mieszkanie, za wykończenie którego jesteśmy w pełni odpowiedzialni.

Stan deweloperski – co zawiera?

Jakie prace zostaną wykonane w lokalu, zanim go odbierzemy? Nie ma jednej odpowiedzi – to zależy od dewelopera i zawartej z nim umowy. U każdego dewelopera termin stan deweloperski może się nieco różnić. Dlatego tak ważne jest dokładne sprawdzenie zakresu wykonywanych w tym standardzie prac przez firmę, od której kupujemy dom lub mieszkanie.

Nie oznacza to jednak, że nie istnieją żadne standardy dotyczące zakresu wykonanych prac. Można założyć, że stan deweloperski zwykle obejmuje: otynkowane ściany, instalację ogrzewania, przyłącza instalacji wodno-kanalizacyjnej, instalację elektryczną (zarówno gniazdka, jak i włączniki), posadzkę, przez co należy rozumieć wylewkę podłogową, okna, drzwi wejściowe.

Na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie lub dom w stanie deweloperskim?

Jak zaznaczyliśmy wcześniej, stan deweloperski nie musi zawsze obejmować wszystkich wyżej wymienionych prac. To, co ostatecznie zostanie zrealizowane w ramach stanu deweloperskiego leży po stronie konkretnego dewelopera. Nie tylko warto, ale wręcz należy szczegółowo zapoznać się z umową zakupu lokalu. Jeśli nie rozumiesz wszystkich zapisów, coś jest niejasne, bądź nieokreślone w sposób precyzyjny, nie wahaj się dopytać i żądać jasnych zapisów w umowie. Zdarzają się czasem nieporozumienia. Np. przez instalację elektryczną klient może rozumieć również gniazdka i włączniki, ale deweloper już nie. Podobnie z montażem instalacji grzewczej – przy odbiorze mieszkania okazuje się, że brakuje grzejników. Dlatego doprecyzowuj szczegółowo zakres poszczególnych prac. Tylko wówczas nie narazisz się na niezaplanowane, dodatkowe koszty i wybierzesz najkorzystniejszą ofertę.

Czym różni się stan deweloperski a standard „Pod klucz”?

Mieszkanie lub dom w standardzie „pod klucz” to lokal, do którego można się wprowadzać właściwie od ręki. Żadne prace wykończeniowe nie leżą już po stronie klienta – chyba że późniejsze prace polegające na adaptacji konkretnych pomieszczeń do oczekiwań klienta nieuzgodnionych na etapie podpisywania umowy. W tym standardzie zrealizowane prace obejmują: pomalowane ściany, położoną podłogę, zamontowaną ceramikę sanitarną, tj. umywalkę, zlewozmywak, wannę, prysznic, toaletę itp. Często nawet dostępny jest sprzęt AGD, a niektóre firmy deweloperskie oferują również odpowiednie umeblowanie lokalu.

Stan deweloperski – plusy i minusy

Zacznijmy od tego, że cena mieszkań w stanie deweloperskim jest z oczywistych względów niższa niż lokalu „pod klucz”. Oczywiście może się zdarzyć, że wybrane przez nas materiały wykończeniowe okażą się finalnie droższe niż te oferowane przez dewelopera. Warto więc jeszcze przed podpisaniem umowy przygotować własny kosztorys planowanych prac wykończeniowych i upewnić się, czy w naszym przypadku stan deweloperski jest korzystnym rozwiązaniem.

Niepodważalną zaletą mieszkania w stanie deweloperskim jest to, że możesz je zaaranżować zgodnie ze swoim gustem i potrzebami. Jeśli więc zależy Ci na tym, by mieć wpływ na wystrój domu lub mieszkania, stan deweloperski będzie najlepszym wyborem. Zdecydujesz – jakie wybrać drzwi do nowego mieszkania oraz zadbasz o mocno zindywidualizowany wystrój. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że remonty i prace wykończeniowe to Twój czas i energia, a często też dodatkowe angażowanie specjalistów do takich prac jak np. położenie płytek czy paneli.

To, czy ostatecznie zdecydujesz się na zakup mieszkania w stanie deweloperskim powinno zależeć od Twoich potrzeb, możliwości finansowych i czasu, jaki możesz przeznaczyć na prace remontowe we wnętrzu. Rozważ więc, na czym zależy Ci najbardziej i podejmij decyzję na miarę swoich potrzeb!

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton