Które piętro wybrać przy zakupie mieszkania?

Które piętro wybrać przy zakupie mieszkania?

Wybór mieszkania to decyzja na lata. Dokonując zakupu, rozważamy zwykle kluczowe kwestie: lokalizację, powierzchnię, cenę i układ. Warto jednak zadać sobie pytanie, na którym piętrze najlepiej mieszkać. W zależności od oczekiwań każde piętro oferuje różne rozwiązania. Sprawdźmy więc ich wady i zalety. Poznaj nasze wskazówki i wybierz mieszkanie dopasowane do swoich preferencji!

Parter – wygodnie, ale nie bez wad

Zacznijmy od tego, z czym wiąże się mieszkanie na parterze. Plusy i minusy tego rozwiązania są następujące. Po pierwsze dotarcie do mieszkania nie wiąże się z wdrapywaniem się po schodach czy oczekiwaniem na windę. Lokum jest łatwo dostępne, co ma szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku rodziców z małymi dziećmi i osób starszych. Wnoszenie materiałów budowlanych, mebli czy na późniejszym etapie – codziennych zakupów i wózka na parter bądź niski parter nie wymaga tak dużego wysiłku, jak w przypadku mieszkańców wyższych kondygnacji.

Dodatkowo bardzo korzystnym rozwiązaniem stosowanym zwłaszcza w nowym budownictwie jest mieszkanie na parterze z ogródkiem. Dzięki temu możemy cieszyć się własnym zielonym zakątkiem, często w cenie niewiele wyższej od mieszkań na kolejnych piętrach. Bo pozostając przy koszcie zakupu – warto pamiętać, że cena mieszkań na parterze często jest niższa od tych wyższych i mamy większe możliwości negocjacji.

Minusy? Przede wszystkim większy ruch na klatce schodowej oraz hałas dobiegający z zewnątrz, szczególnie dla mieszkań położonych blisko głównego wejścia lub od strony ruchliwej ulicy.

Środkowe piętra najchętniej wybierane

Mieszkanie na pierwszym piętrze, jak i te na drugim, to lokale cieszące się największym powodzeniem wśród nabywców. Z czym jednak należy się liczyć? Kosztują nieco więcej niż np. lokale na parterze.

Nic dziwnego – mieszkania są ogrzewane z każdej strony przez sąsiednie lokale, są więc cieplejsze niż te na parterze lub na samej górze. Pozwalają więc zaoszczędzić nieco na kosztach ogrzewania w sezonie zimowym. Dociera tu już więcej światła niż na parter i odpowiednio mniej hałasu z zewnątrz. Wnoszenie zakupów nie jest tak uciążliwe, jak na wyższe piętra, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku budynków pozbawionych windy.

Wszystkie te czynniki wypływają na to, że lokale na piętrach pośrednich są najczęściej wybierane zarówno przez osoby starsze, rodziców z małymi dziećmi, jak i osoby młode oraz w średnim wieku.

Ostatnie piętro – dużo światła, ale trzeba się wspinać

Mieszkanie na ostatnim piętrze to rozwiązanie, które ma swoich zwolenników. Przede wszystkim wybierają je ci, którzy lubią jasne mieszkania, z dużą ilością światła, mniejszym hałasem z ulicy i często również przyjemnymi widokami na okolicę. Jeśli budynek nie sąsiaduje blisko z innym, odpada także konieczność przesłaniania okien.

Dodatkowo mieszkanie na ostatnim piętrze w nowym budownictwie ma ciekawe rozwiązania architektoniczne – duże tarasy bądź tarasy na dachu. Dzięki dedykowanemu ostatnim piętrom układowi są większe niż mieszkanie na niższych kondygnacjach, a wielbicielom poddaszy oferują przytulne, choć trudne w aranżacji skosy.

Konieczność wspinania się na ostatnie piętro po schodach czy też w przypadku awarii windy potrafi zniechęcić jednak wielu poszukujących wymarzonego lokum. Może być to uciążliwe dla osób z małymi dziećmi, a także dla seniorów. Tym, którym wysiłek niestraszny, spokój, cisza i czystość na klatce schodowej rekompensuje jednak konieczność codziennego pokonywania schodów. Również samo mieszkanie jest cichsze – nie mamy sąsiadów nad sobą. Często mieszkania te są również tańsze w zakupie niż te na piętrach pośrednich. Warto jednak rozeznać stan dachu naszego budynku – zwłaszcza w przypadku mieszkań w starym budownictwie, które mogą być narażone na przeciekanie czy pękanie sufitów.

To kilka naszych rad dotyczących wyboru piętra. A jeśli decyzja już podjęta, poza ceną i lokalizacją, warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden aspekt, od którego zależy komfort przebywania w mieszkaniu. Zapraszamy do lektury artykułu 

Położenie mieszkania względem stron świata? Jaki ma wpływ?”

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton