Położenie mieszkania względem stron świata? Jaki ma wpływ?

Położenie mieszkania względem stron świata? Jaki ma wpływ?

Utarło się, że najlepsze mieszkania to te od południa. To właśnie po tej stronie powinien też znajdować się salon, ponieważ będzie wtedy dobrze oświetlony. Czy jednak trzeba się trzymać utartych schematów?A może okna od północy też mają sens? Zobaczcie co o tym myślimy!

Słoneczne mieszkanie vs strony świata

Czy strony świata są dla Ciebie aż tak istotne? Czy może ważniejsze jest jednak widok z okna i komfort na co dzień? Owszem, np. domy jednorodzinne z reguły budowane są tak, żeby salon z tarasem był od strony najdłużej nasłonecznionej. W końcu, jak jest ciepło, to spędzamy tam wiele godzin. Ale czy na pewno to korzystne? Zwróć uwagę, jak wiele w ostatnich latach mieliśmy upalnych dni. Temperatura powyżej 30 stopni, nawet jeśli budynek jest dobrze zaizolowany, robi swoje. A takie temperatury to już nie tylko domena lipca i sierpnia. Tak ciepło jest już nawet w maju i w kwietniu!

Przepisy, normy, standardy

Nowe mieszkania deweloperskie są budowane według określonych norm i przepisów. Część zapisów odnośnie stron świata czy nasłonecznienia reguluje np. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r., w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dlatego też nie musisz się obawiać, odpowiednia ilość światła jest zaplanowana dla każdego nowo budowanego mieszkania. Nieważne, którą ostatecznie stronę świata wybierzesz. Warto mieć jednak świadomość jakie są plusy i minusy danego rozwiązania.

Co warto wziąć pod uwagę przy wyborze mieszkania?

Jeśli lubisz długo pospać to np. sypialnia od strony wschodniej nie jest za dobrym pomysłem. Wstające słońce będzie Cię budzić w zimie ok. 6-7 rano, a w lecie niedługo po 4. Wtedy albo zainwestuj w rolety wewnętrzne (są np. takie, które zasłaniają całe okna i w pokoju jest niemal ciemno gdy są zasłonięte) lub zewnętrzne (jeśli nie ma w standardzie i można je założyć, bo nie wszędzie jest taka możliwość), albo funkcjonuj zgodnie z naturą.

Sypialnia od północy powinna załatwić sprawę. Słońce nigdy tam nie dotrze. Powinno być też nieco chłodniej i ciemniej – warunki znacznie lepsze dla snu. Koszty utrzymania „słonecznego mieszkania” mogą być nawet wyższe niż mieszkania, które nie jest wystawione wprost na słońce. W zimie nasłonecznione mieszkanie może być co prawda minimalnie tańsze w eksploatacji, bo łatwiej się nagrzeje. Ale w lecie będzie cieplej, a wtedy w ruch pójdą wiatraki lub klimatyzacja – ta wyreguluje temperaturę w gorące dni, nie zważając na stronę świata, ale koszty użytkowania to nawet kilkaset złotych miesięcznie. Jakie rozwiązanie jest więc optymalne?

Mieszkanie od wschodu czy zachodu?

Jeśli nie chcesz mieć słońca w domu przez cały dzień, rozwiązaniem są mieszkania od wschodu lub od zachodu – wtedy albo do południa albo przed południem jest chłodniej, a w drugiej części dnia nieco cieplej. Trzeba wziąć pod uwagę własne preferencje, ale jedno jest pewne – najlepszym momentem na wybór mieszkania jest etap przedsprzedaży inwestycji – wtedy z pełnej oferty mieszkań deweloperskich można wybrać najbardziej optymalne dla siebie rozwiązanie. Np. mieszkanie z salonem od strony wschodniej, ale ze słonecznym balkonem albo ogrodem, gdzie słońce będzie przez cały dzień. Wybór należy do Ciebie. Zawsze też możesz zapytać nas o radę.

Zobacz również

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton