Odbiór mieszkania od dewelopera

Odbiór mieszkania od dewelopera

Na co warto zwrócić uwagę, kiedy termin wydania kluczy zbliża się wielkimi krokami? Chcesz zrobić to samemu, czy lepiej wziąć specjalistę do odbioru mieszkania? Czy potrzebne są uprawnienia budowlane? Czy warto podpisać protokół od razu?

Te i inne pytania pojawiają się bardzo często wśród osób, które zdecydowały się na kupno mieszkania. Poznaj na nie odpowiedzi, aby bez stresu cieszyć się swoim nowym lokum!

Deweloperzy budują mieszkania zgodnie z projektem budowlanym i wydanymi pozwoleniami. W obecnych czasach, przy wielu zabezpieczeniach klientów nabywających mieszkanie, nie ma w zasadzie możliwości, by jakkolwiek firma deweloperska mogła „oszukać” przy budowie mieszkań. Deweloper najczęściej zatrudnia generalnego wykonawcę, czyli specjalistyczną firmę budowlaną, której płaci niemałe pieniądze, żeby ta wybudowała dobry jakościowo budynek na lata dla przyszłych mieszkańców. To podstawowy cel dewelopera. Im mniej poprawek i uwag, tym lepiej. Deweloperowi również zależy na tym, aby przed odbiorem mieszkania przez właściciela, samemu dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, zgłaszając uwagi do firmy wykonawczej. W wielu firmach, jak w PCG, odpowiada za to dedykowany dział serwisu.

Jakość wykonania mieszkania

Większość defektów wyłapywanych jest więc przez serwis już na etapie budowy. Cały budynek przed odbiorem mieszkańców jest także odbierany przez nadzór budowlany. Dzięki temu klient trafia do mieszkania już po odbiorze technicznym, gdzie wszystko jest bezpieczne i zgodne z projektem.

Warto podkreślić, że firmie deweloperskiej zawsze zależy, by cały proces przebiegał sprawnie. Dlatego mieszkanie jest wcześniej sprawdzone i przygotowane do odbioru. Oczywiście czasami może zdarzyć się mała rysa na oknie, ale wynika ona najczęściej z nieuwagi przy transporcie, niż z czyjegoś celowego działania. Krzywe ściany? Obecnie większość deweloperów przygotowuje ściany tak, by wystarczyło je tylko pomalować. Dlatego na etapie budowy dba się o to, aby były równe i proste. Jakość wykonania to najlepsza wizytówka firmy deweloperskiej, której bardzo zależy, aby dobre wieści o niej niosły się dalej!

Co sprawdzić przy odbiorze mieszkania?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań przed odbiorem nowego lokum. Mieszkanie w stanie deweloperskim nie będzie wyglądało super atrakcyjnie, jednak warto zwrócić uwagę na kilka aspektów. Podczas oględzin sprawdź więc zarysowania i pęknięcia drzwi wejściowych, okien, i włączników, które są montowane w standardzie. Krzywizny podłóg lub ścian? Zwykle albo ich nie ma, albo są niezauważalne gołym okiem. Całą listę spraw należy bezwzględnie zgłosić do protokołu odbioru mieszkania. Czy warto brać specjalistę z uprawnieniami? Decyzję zawsze zostawiamy nabywcom. Deweloper pewny swoich realizacji nie obawia się odbiorów ze specjalistami.

Termin odbioru, a wyższa rata kredytu

Należy pamiętać, że płacenie kilkuset złotych specjaliście od odbioru mieszań, sprawi, że będzie on chciał się wykazać i pokazać, że „wziął pieniądze za coś”. Znajdzie zatem kilka rzeczy czasem nawet na siłę. Jednak z pewnością będą to usterki, które da się poprawić dość szybko.

Nie będzie stanowiło to bariery do odbioru mieszkania. Jednak wszystkie uwagi zostaną wpisane do protokołu. Każdy wymieniony punkt otrzyma termin poprawek i do danej daty elementy te będą naprawiona. Wyjątkiem są bezzasadnie zgłoszone usterki. W tego typu przypadku deweloper podaje kontrargumentację i składa ją na osobnym osobnym piśmie.

Warto jednak pamiętać, że jeśli kredytujesz inwestycję, do momentu wpisu banku do hipoteki, płacisz dodatkowe zabezpieczenie bankowi. Przesunięcie terminu odbioru mieszkania wpływa na termin ostatecznej umowy deweloperskiej i dłuższą obowiązkową opłatę dodatkowego zabezpieczenia.

Co po odbiorze mieszkania?

Jeśli kupiliśmy mieszkanie w stanie deweloperskim to… lecimy na zakupy! Jednak dopiero po odbiorze! Dlaczego? Jeśli będziesz chciał sprzedać mieszkanie drożej przed upływem 5 lat od zakupu (a zapewne sprzedaż je drożej), faktury „kosztowe” liczą się dopiero od daty odbioru mieszkania i wydania kluczy! To bardzo ważne, ponieważ Urząd Skarbowy nie weźmie pod uwagę faktur kosztowych sprzed daty odbioru do wyliczenia podatku dochodowego!

Jeśli masz pytania na temat odbioru mieszkania lub przepisów prawnych z nim związanych, nasi specjaliści i doradcy służą pomocą. Zapraszamy do kontaktu!

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton