Wiemy doskonale, że emocje związane z nowym miejscem zamieszkania długo się utrzymują. Wiele etapów, wiele spraw do załatwienia, ale najważniejszy jest ten moment, kiedy już nie musimy czekać, bo… się przeprowadzamy! Sprawdź nasz krótki poradnik, jak się do tego zabrać.
Kredyt hipoteczny, wykończenie, zamieszkanie – wreszcie na swoim!
Ścieżka do przebycia, zanim zamieszkamy we własnych „4 kątach”, jest czasami długa i zawiła. Nie wynika ona z faktu, że ktoś robi nam „pod górkę”. To cały proces jest często podzielony na kilka etapów.
Zaczynamy od wyboru konkretnego mieszkania i dogodnej lokalizacji. Następnie kilka spotkań w salonie sprzedaży dewelopera i ustalenie szczegółów transakcji. W międzyczasie często dopięcie kredytu hipotecznego na zakup mieszkania chyba, że mamy odpowiednio duże oszczędności i kupujemy je za gotówkę. Później trudne decyzje – jak i z kim wykończyć mieszkanie? Etap planowania czy dana lampa i farba będą pasować oraz jak połączyć salon z aneksem kuchennym… Problem znika dopiero wtedy, kiedy korzystamy z pomocy architekta wnętrz. Następnie, w zależności od czasu oczekiwania na wybudowanie mieszkania (czy kupujemy je na etapie budowy, czy już może gotowe mieszkania – we Wrocławiu oferta jednych i drugich jest bardzo bogata), czekamy już tylko na klucze do wymarzonego lokum. A gdy wszystko już odebraliśmy i odwiedziliśmy notariusza, przychodzi czas na najlepsze! Przeprowadzkę i pierwszą noc „na swoim”!
Przeprowadzka – jak się przygotować?
1. Wyrzuć lub oddaj to, co niepotrzebne
Przygotowanie do przeprowadzki najlepiej rozpocząć dużo wcześniej i odpowiednio je zaplanować. To najlepszy czas na przejrzenie czy czasami w naszej szafie nie zalegają stare ubrania, w których na pewno nie będziemy już chodzić. A może w piwnicy jest stary telewizor, w przedpokoju na górnej półce buty narciarskie, które raczej nam się już nie przydadzą?
Pomogą nam serwisy typu Allegro czy OLX.pl – warto wystawić tam niepotrzebne rzeczy i tym sposobem „odzyskać” ładnych kilka groszy. Stare ubrania, pościel czy koce można także oddać do schroniska dla zwierząt lub przytułku dla bezdomnych. Taka pomoc z pewnością zadowoli potrzebujących.
2. Strategia – Posegreguj rzeczy i opisz je odpowiednio
Każdy ma swoje rzeczy, które chce zabrać do nowego domu. Sprawdza się tutaj strategia przygotowania wszystkiego w jednym miejscu i opisanie co gdzie się znajduje, by później łatwo wszystko rozpakować.
Twarde rzeczy można wrzucić do kartonów, które za darmo odbierzecie np. w marketach. Miękkie rzeczy typu buty czy ubrania można śmiało wrzucić do dużych worków foliowych 120 L. Pamiętaj jednak, aby mieć na względzie ekologię. Po zużyciu nie wyrzucaj odpadów jak popadnie. Posegregowane śmieci zostaną przetworzone jeszcze raz, dlatego worki foliowe wrzuć do kosza z napisem „plastik”, a kartony do niebieskiego kontenera oznaczonego „papier”.
Żeby wiedzieć, co znajduje się wewnątrz worka lub kartonu, wystarczy długopis lub marker. Skorzystaj z symboli, które pozwolą Ci odnaleźć się pośród różnego rodzaju rzeczy:
• duże S na kartonie = Sypialnia
• D = pokój dzienny,
• K = kuchnia
• Ł = łazienka
Dzięki temu będziesz wiedzieć, co gdzie trzeba wstawić i bez trudu rozpakujesz wszystko a miejscu.
Jeśli masz duże rodzinne mieszkanie lub dom, wtedy do danego symbolu dopisz dodatkowe literki, np.:
• SM = Sypialnia Mała
• SG = Sypialnia Gości
• ŁD = Łazienka Dół
3. Samodzielne przenoszenie pakunków vs wynajęcie ekipy przeprowadzkowej
Jeśli masz liczną rodzinę – ten punkt możesz pominąć. Instytucja brata, kuzynostwa czy wielu znajomych powinna załatwić sprawę z noszeniem – nawet jeśli ze starego mieszkania zabieracie część mebli.
Polecamy poradniki na You Tube – jak przenosić meble – mogą być pomocne i sprawią, że zmęczycie się dużo mniej, niż zabierając się do tego bez przygotowania! Jeśli jednak nie chcecie dźwigać sami, możesz skorzystać z usług wrocławskich firm przeprowadzkowych, które pomogą Ci przenieść wszystkie Twoje rzeczy.
4. Nadprogramowe materiały budowlane
Nie popełniaj tego błędu. Nie łudź się, że wrócisz kiedyś do farb sprzed 5 lat, chyba że jesteś w pełni zdecydowany, że nie będziesz zmieniać koloru ścian. Zostawianie starej zaprawy gipsowej, 3 nadprogramowych wiader farby i 10 metrów „resztek” listew przypodłogowych, zapewne nie ma sensu. Albo nie przydadzą Ci się nigdy, albo porzucone w kąt, zostaną przypomniane, kiedy za kilka lat zaczniesz sprzątać komórkę lokatorską.
5. Montaż wszystkiego, co możliwe przed przeprowadzką
Ile razy będąc u znajomych, widziałeś np. niedomalowaną ścianę lub zwykłą oprawkę techniczną z żarówką? Najpewniej to nie design, tylko pozostałość po „kiedyś to zrobię”. Uwierz lub nie, ale jeśli zbierasz na lampę za 1499 zł i nie stać Cię na nią przed wprowadzeniem do nowego mieszkania, lepiej kupić tańszą i założyć ją od razu. Tamtej nowej lampy możesz po prostu nie doczekać ze względu na inne ważne wydatki. Może to wydać Ci się śmieszne, ale jak już jest dość ładnie i czysto, to raczej rzadko decydujemy się na kucie, domalowywanie i „małe remonty”. Lepiej więc zrobić to przed wprowadzeniem.
Mamy nadzieję, że poradnik był dla Ciebie ciekawy i zabawny. Jeśli chcesz podzielić się z nami swoimi historiami, zapraszamy! Słyszeliśmy już wiele, ale na pewno nie wszystko. Napisz nam o swoich doświadczeniach na Facebooku PCG lub na maila kontakt@pcg.pl.