Zakup mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Zakup mieszkania od dewelopera – krok po kroku

Zakup nowego mieszkania to proces, który nabywcom może wydawać się zawiły, skomplikowany oraz czasochłonny – nic bardziej mylnego. Dla wszystkich tych, którzy planują nabycie swojej pierwszej nieruchomości przygotowaliśmy poradnik, który przeprowadzi Was „krok po kroku” przez kolejne etapy zakupu wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego w jednej z naszych inwestycji.

Spotkanie z doradcą sprzedaży PCG

Poszukiwanie odpowiedniego mieszkania warto zacząć od ustalenia i sprecyzowania priorytetów. Na czym zależy Ci najbardziej? Na atrakcyjnej lokalizacji i szybkim dojeździe do pracy, na metrażu, który pomieści całą rodzinę czy okolicy zapewniającej nieograniczony dostęp do natury?

Wybór idealnego M to proces, który wymaga podjęcia kluczowych decyzji oraz umiejętności znalezienia kompromisu między oczekiwaniami a dostępną ofertą mieszkań. Tutaj z pomocą przychodzą nasi doradcy klienta, którzy znajdą propozycje dokładnie odpowiadające potrzebom nabywców. Umów się na spotkanie i poznaj pełną, spersonalizowaną ofertę nieruchomości z rynku pierwotnego.

Wybór mieszkania w stanie deweloperskim – rezerwacja ustna

Określenie podstawowych potrzeb oraz wskazanie preferencji dotyczących nieruchomości jest niezbędne do rozpoczęcia całego procesu zakupowego – dopiero wtedy można przystąpić do działania. Najważniejsze to wybrać interesujące nas mieszkanie i możliwie jak najszybciej podpisać wiążącą umowę sprzedaży, by uniknąć sytuacji, w której zostanie ono sprzedane komuś innemu. W ciągu kilku dni od podjęcia decyzji umawiamy spotkanie u notariusza, dzięki temu mamy gwarancję „zablokowania” wybranego mieszkania do momentu podpisania umowy deweloperskiej.

Umowa deweloperska (akt notarialny)

Zakup nieruchomości na rynku pierwotnym to gwarancja jakości i pewności wykonania, a nowe mieszkanie to idealna lokata kapitału. Przy zawarciu transakcji, kiedy budynek jest w trakcie budowy, nieodłącznym elementem procesu zakupowego jest umowa deweloperska. To dokument uregulowany Ustawą, podpisywany w formie aktu notarialnego i skutecznie zobowiązujący obie strony umowy. Dewelopera – do wybudowania inwestycji oraz przeniesienia prawa własności lokalu na nabywcę, natomiast kupującego do zapłaty ustalonej kwoty transakcji, a docelowo samego zakupu. Koszt sporządzenia takiej umowy jest unormowany przepisami, najczęściej wynosi około 1-2 tysiące złotych i jest podzielony w równej części pomiędzy nabywcę i dewelopera (50/50).

Płatności zgodnie z harmonogramem

W umowie deweloperskiej nabywca zobowiązuje się do uregulowania płatności za wybraną nieruchomość. Najczęściej odbywa się to zgodnie z ustalonym wcześniej harmonogramem, który zwykle dzieli całość sumy na kilka rat – zgodnie z postępem prac na budowie. W przypadku, gdy transakcja zakupu lokalu odbywa się podczas przedsprzedaży lub w ramach oferty promocyjnej na dalszym etapie, możliwe jest uzgodnienie harmonogramu 10/90 lub 20/80. W takiej sytuacji pierwsza wpłata następuje po podpisaniu umowy deweloperskiej, a pozostałą kwotę należy zapłacić po zakończeniu budowy, ale przed odbiorem mieszkania w stanie deweloperskim.

Możliwość zmian lokatorskich (do określonego etapu budowy)

Ważna informacja dla wszystkich, którzy chcieliby nieco zmodyfikować pierwotny układ zakupionego mieszkania. Dostosowanie projektu wedle własnych potrzeb daje możliwość stworzenia unikatowej i wymarzonej przestrzeni. Zmiany mogą dotyczyć, np. przesunięcia punków oświetleniowych, włączników, gniazdek czy modyfikacji umiejscowienia ścian działowych. Należy jednak pamiętać, że możliwość wprowadzenia wspominanych zmian jest sprawą indywidualną i może być dostępna tylko do określonego etapu budowy. 

Zakończenie budowy i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie

Po zakończeniu prac budowlanych rozpoczynamy proces dopełnienia wszystkich formalności, aby mieszkania jak najszybciej trafiły w ręce swoich właścicieli. Pierwszym krokiem jest złożenie zawiadomienia do odpowiednich organów o zakończeniu budowy budynku mieszkalnego. Państwowa Straż Pożarna oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna wyrażają opinię dotyczącą zgodności budynku z projektem budowlanym. Jest to dla nas kluczowe z uwagi na fakt, że w przypadku wykrycia uchybień nadzór budowlany ma prawo odmówić wydania pozwolenia na użytkowanie. Dopiero po tak przeprowadzonej weryfikacji i uzyskaniu wspomnianego pozwolenia rozpoczynamy wydawanie lokali mieszkańcom.

Odbiór lokalu (początek 5-letniej rękojmi)

I tutaj najprzyjemniejsza i najbardziej wyczekiwana część całego procesu zakupowego – odbiór wymarzonego mieszkania z rynku pierwotnego. W przypadku budynków w stanie deweloperskim lokale zostają wydane przed zawarciem umowy końcowej, czyli umowy ustanowienia odrębnej własności i przeniesienia tego prawa na nabywcę. Nasz zespół techniczny jest do Waszej dyspozycji, umawiamy odbiór mieszkania na konkretny dzień oraz godzinę, a w trakcie spotkania przekazywane są klucze, niezbędne dokumenty oraz instrukcja użytkowania lokalu mieszkalnego. Odbiór techniczny mieszkania rozpoczyna okres 5-letniej rękojmi, czyli odpowiedzialności dewelopera w razie powstania ewentualnych wad. Podczas odbioru nasi klienci bez pośpiechu mogą obejrzeć mieszkanie, a w razie pojawienia się wątpliwości lub wykrycia usterek zostaje spisany protokół, na podstawie którego nasza ekipa budowlana będzie mogła je usunąć.

Umowa przeniesienia praw własności (akt notarialny)

Ostatnim elementem całego procesu jest przeniesienie własności mieszkania na nabywcę. Dokładnie tak, jak w przypadku umowy deweloperskiej, umowa ta odbywa się w formie aktu notarialnego. Na jej podstawie zakładana jest nowa księga wieczysta, a nabywca zostaje oficjalnie wpisany do niej jako prawowity właściciel nieruchomości. W odróżnieniu od umowy deweloperskiej, w tym przypadku wszystkie koszty notarialne ponosi nabywca. Wartość taksy notarialnej jest uzależniona od kilku czynników, m.in. od wartości nieruchomości, przygotowania odpisów czy opłaty za wpis do księgi wieczystej. Po dokonaniu wszystkich formalności można w pełni cieszyć się z własnych czterech kątów.

Poznaj nasze inwestycje:


Skontaktuj się z naszymi doradcami:


Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton