Rynek wtórny czy pierwotny - jakie mieszkanie wybrać?

Rynek wtórny czy pierwotny - jakie mieszkanie wybrać?

Zakup własnego mieszkania to poważna decyzja i to nie tylko ze względu na formalności. W końcu do wyboru jest tyle możliwości, że nierzadko trudno jest z łatwością wybrać takie rozwiązania, które najlepiej wpasowują się w nasze potrzeby. Jednym z takich dylematów jest odpowiedź na pytanie: lepiej jest kupić mieszkanie z rynku wtórnego czy pierwotnego? Niestety, nie ma tutaj jednej, prostej odpowiedzi. Trudno też wskazać z łatwością, że któraś z tych opcji jest lepsza od drugiej. Na szczęście poznając własne oczekiwania, wskazując konkretne potrzeby i poznając własne możliwości, można znaleźć dla siebie odpowiednie rozwiązanie, a tym samym mieszkanie idealnie wpasowujące się w oczekiwania przyszłych domowników! Czym jednak jest rynek pierwotny? Czym różni się od rynku wtórnego? I kiedy zdecydować się na mieszkanie z rynku pierwotnego, a kiedy lepszym wyborem będzie nieruchomość z rynku wtórnego? Zobacz porównanie obu możliwości!

Co to jest rynek pierwotny?

Rynek pierwotny to mieszkania nowe, które nigdy nie były zamieszkanie przez żadnych lokatorów. Tak na pewno najprościej można stwierdzić, co to jest rynek pierwotny. Oczywiście to zupełnie nie wyczerpuje tematu! Nowe mieszkania to również nowe budownictwo, nowoczesne rozwiązania, nierzadko całe osiedla wraz z okoliczną infrastrukturą oraz dodatkowe przestrzenie zaprojektowane pod życie przyszłych mieszkańców. Rynek pierwotny to nie tylko mieszkania, ale też domy i lokale usługowe, które oferowane są przez deweloperów. Co więcej, myśląc o zakupie mieszkania z rynku pierwotnego, można wziąć pod uwagę fizycznie dostępne przestrzenie, które są gotowe do użytku, ale nie tylko! To bardzo często też nieruchomość, którą kupić można już na etapie projektu lub w późniejszym czasie. Wszystko zależy od tego, kiedy zdecydujemy się na kupno mieszkania i jaką ofertę posiada konkretny deweloper. Jeśli chodzi na przykład to na rynku pierwotnym z Wrocławia, mieszkania można nabyć zarówno na etapie „dziury w ziemi”, jak też nowe nieruchomości z zezwoleniem do użytku.

Czym różni się rynek pierwotny od wtórnego

Rynek wtórny to segment nieruchomości, które przechodzą z rąk jednego właściciela do drugiego. Inaczej mówiąc, są to mieszkania wcześniej już zamieszkałe bądź użytkowane do innych celów. W porównaniu do rynku pierwotnego, mieszkania z drugiej ręki najczęściej znajdują się w budownictwie starszego typu, na osiedlach już zamieszkałych z rozwiniętą okoliczną infrastrukturą. Rynek wtórny jest jednak dość rozmaity. Mogą to być chociażby nieruchomości w zabytkowych kamienicach, blokach z wielkiej płyty, jak też mieszkania w budynkach pochodzących z XXI czy nawet z ostatniej dekady. W przeciwieństwie więc do nieruchomości z rynku pierwotnego, mieszkania i domy z drugiej ręki to budownictwo wszelkiej kategorii, z różnych okresów, a przy tym też o przeróżnym stanie technicznym. Bardzo często nieruchomości z rynku wtórnego zlokalizowane są w centrach miast lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie.

Rynek pierwotny i wtórny – dla kogo?

Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, zyskać można przede wszystkim pełny wpływ na urządzenie i aranżację mieszkania – idealnie pod swoje potrzeby, gust i oczekiwania. Nierzadko nowe mieszkania pozwalają na dowolne kształtowanie układu pomieszczeń, co niewątpliwie docenią wszyscy ci, którzy mają własną wizję na wygląd i funkcjonalność wymarzonego mieszkania. Rynek wtórny to bogactwo nieruchomości, które zwykle są już w jakimś stopniu urządzone i zaaranżowane. Dla wielu może być to zaletą, choć zwykle jednak takie nieruchomości wymagają albo gruntownego remontu lub chociażby odświeżenia. Mniej lub bardziej, ale przy mieszkaniu używanym trzeba liczyć się z usterkami, co niestety wiąże się z nieprzewidzianymi wydatkami.

Mieszkania z rynku pierwotnego można zakupić na różnym etapie. W praktyce, najczęściej na swoje wymarzone miejsce do zamieszkania trzeba nieco poczekać. W końcu najlepsze oferty rozchodzą się często jeszcze na etapie projektu. Jeśli komuś zależy więc na szybkim zamieszkaniu, niekiedy rynek mieszkań „z drugiej ręki” daje mu taką możliwość nawet w kilka dni od dopełnienia formalności. Biorąc jednak pod uwagę, że używane mieszkania często wymagają remontu i dostosowania do swoich potrzeb, komfortowe zamieszkanie nie zawsze jest możliwe od ręki. Podsumowując, rynek pierwotny i wtórny wzajemnie się uzupełniają, a wybór konkretnego mieszkania zależy od oczekiwań, czasu i Twoich możliwości finansowych. Wybierz więc najlepszą opcję dla siebie!

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton