Jak zaaranżować małe mieszkanie

Jak zaaranżować małe mieszkanie

40-50 mkw. – mieszkania o takiej powierzchni cieszą się dużym popytem także na rynku deweloperskim. Pojedynczo, w parze czy rodzinnie – takie, najczęściej dwupokojowe, lokum dla każdego może być wygodne, o ile z głową podejdziesz do jego urządzania. Nie zawsze trzeba do tego zatrudniać fachowca. Własne przyzwyczajenia i ulubiony styl mogą tu z powodzeniem wystarczyć, gdy weźmiesz pod uwagę kilka zasad.

Zacznij od przemyśleń

Zastanów się, jaki układ małego mieszkania będzie ci najbardziej odpowiadał. Masz 3-4 osobową rodzinę – przyda ci się kuchnia całkiem lub częściowo wydzielona, pokój wielofunkcyjny (pokój dzienny + sypialnia rodziców) i drugi dziecięcy. Jesteście świeżo po ślubie – no to sypialnia na pewno oddzielnie, a w drugim pokoju salon z aneksem kuchennym. Coś dla singla – układ jak powyżej, a także typ studia, więc może wyburzyć ścianę, oddzielającą dwa pokoje?

„Powiększ” metraż

Jasne kolory optycznie powiększą wnętrze. Ma to zastosowanie nie tylko do ścian, ale i mebli, podłóg, dywanów czy wewnętrznej stolarki. Jeśli dominujące biel czy beże wydadzą ci się za monotonne, zadbaj o kolorowe dodatki, które tę nudę przełamią. Dodawaniu metrażu sprzyjają też gładkie powierzchnie i lustra. A może zamiast tradycyjnych np. drzwi przesuwne, najlepiej chowane w ścianie, pozwolą ci zyskać na przestrzeni i dodatkowo ją wypełnić? 

Gdzie to wszystko przechowywać?

Zastanawiasz się, gdzie schować to, co na co dzień na wierzchu leżeć nie powinno? W dzisiejszej dobie to już nie problem, bo mamy: szafy wnękowe do zamontowania na jednej ze ścian w pokoju dziennym czy sypialni. To samo sprawdzi się w kuchni – zabudowa pod sufit to nie tylko więcej miejsca na akcesoria, ale i nowoczesny element wystroju.

Dobrze usiąść i się położyć

Narożnik do siedzenia dla kilku osób i z dodatkową funkcją spania, gdy nagle zjadą teściowie. Idealnie z pojemnikiem na pościel. Pomyśl też o otwieranych pufach – na koce i drobiazgi. 

Do sypialni przy aranżacji małego mieszkania sprawdzą się łóżka z pojemnikiem lub wysuwanymi szufladami. Jeśli takich nie chcesz, to i tak pod sypialnianym meblem zmieścisz np. deskę do prasowania czy walizki. Długa narzuta powinna dobrze ukryć taką domową skrytkę.

Dla dzieci łóżka piętrowe lub dwupoziomowe, z wysuwaną częścią, by wstawić biurka. Plus szafa wnękowa do sufitu i zamykane szafki na zabawki, książki i szkolne przybory.

Zaproś do stołu w małym mieszkaniu

Pary i single powinni docenić zalety stolika dla dwojga lub rozkładanego stołu w miejsce dużego stołu, a także pomyśleć o składanych krzesłach – zajmą mniej miejsca i można je przechować np. w szafie. 

Kuchnia lub aneks to też pole do aranżacyjnego popisu – postaraj się zabudować w nich każdy kąt. Potrzebny ci stolik niech się składa. Otwarte półki to zły pomysł, dobry – wiszące szafki, zabudowane do sufitu. Przy kuchni otwartej na salon tył wyspy, półwyspu, tj. bok od strony pokoju, wykorzystaj na postawienie stolika, szafki czy telewizora.



Zobacz również

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton