Skandynawskie - niewyczerpane źródło inspiracji dla domu

Skandynawskie - niewyczerpane źródło inspiracji dla domu

Alvar Alto i Arne Jacobsen to dwa nazwiska, które sprawiły, że o prostym, minimalistycznym wzornictwie skandynawskim usłyszał cały świat. Dziś styl aranżacyjny północnej Europy jest jednym z najbardziej znanych i lubianych trendów w wystroju wnętrz. Jak urządzić sobie skandynawskie wnętrze? Podpowiadamy poniżej.   

Biel, biel i jeszcze raz biel

Postaw na nią oraz na dodatki w chłodnych, pastelowych kolorach, takich jak, jasny niebieski i miętowy, musztardowy, pudrowy róż i gołębia szarość. Wnętrze stanie się dzięki temu bardzo jasne. W ten sposób Skandynawowie od dziesiątek lat radzą sobie z małą ilością docierającego do nich w ciągu roku światła. Jasne kolory stylu skandynawskiego będą również najlepszą opcją w sytuacji, gdy urządzasz kawalerkę lub gdy stwierdzisz, że Twoje nowe mieszkanie 1-pokojowe mogłoby być trochę większe. Jasne wnętrza wydają się bowiem bardziej przestronne niż są w rzeczywistości. 

Wystarczy, że do świeżo pomalowanego na biało salonu wstawisz biały regał, położysz jasny dywan i powiesisz równie jasne zasłony i już masz styl skandynawski w pigułce, który następnie możesz na różne sposoby rozwijać i modyfikować. Pamiętaj jednak, że najważniejszą cechą stylu skandynawskiego jest…

Prostota. Przede wszystkim.

Jeśli lubisz bogate zdobienia, firany i przedmioty dekoracyjne w domu, to styl skandynawski raczej nie będzie dla Ciebie. Esencją tego stylu jest wszak minimalizm widoczny w prostych, żeby nie powiedzieć surowych, formach i aranżacjach. Jeśli pojawiają się tu wzory, to przyjmują zwykle postać mocno zgeometryzowaną, choć można również spotkać rustykalną kratę, marynarskie paski lub subtelne wzory kwiatowe i roślinne. 

Również formy mebli muszą być maksymalnie uproszczone, a pierwsze skrzypce powinna w nich grać praktyczność i funkcjonalność. Forma jest w stylu skandynawskim pochodną funkcji, którą spełniają. Słynny fotel Egg Arne Jacobsona (na zdjęciu poniżej) zyskał taki kształt w dużej mierze dlatego, że dzięki temu był bardzo dobrze dopasowany do kształtu ciała ludzkiego. Podobnie było z meblami Alvara Aalto i Bruno Mathssona.

Skandynawska miłość – przyroda

Styl skandynawski czerpie z surowej przyrody północy na wiele sposobów. Widać to w formie, kolorach, ale również zastosowaniu szlachetnych, naturalnych materiałów. Nowoczesne mieszkania inspirowane Skandynawią nie mogą się bez nich obejść. Dlatego jeśli zdecydujesz się na ten styl u siebie, to otocz się białym drewnem w postaci mebli, podłóg czy ozdób, pomyśl o wiklinowym fotelu oraz koszach na mniejsze i większe rzeczy. 

Zaprzyjaźnij się także z lnem i jutą oraz zaopatrz w plecione pledy i narzuty. Mile widziane będą też poduszki. Skandynawowie zwykli ocieplać swoje surowe wnętrza dużą ilością tkanin i miękkich dodatków, a także oświetleniem. To ostatnie jest niezwykle ważnym elementem wystroju. Wnętrza skandynawskie pełne są lamp, lampek i świec. 

Akcenty robią różnicę

Styl skandynawski, choć może się wydawać jednorodny, wcale taki nie jest i potrafi zaskoczyć swoimi odsłonami. Różnice tkwią w zastosowanych akcentach. Zastanów się więc jaki klimat chcesz uzyskać. Inaczej bowiem będzie wyglądać nowoczesne, minimalistyczne wnętrze, w którym króluje biel i czerń oraz elementy wykonane z metalu, a inaczej te, w którym akcenty będą mieć kolor mięty i bladego różu i zostaną umiejętnie połączone motywami flory i fauny. 

Jeszcze inny efekt, ale wciąż należący do spektrum rozwiązań skandynawskich, da połączenie motywów rustykalnych ze świecami i błękitnymi oraz turkusowymi dodatkami. A jest jeszcze jedno stricte skandynawskie zestawienie kolorów: czerwień i granat. Możliwości jest wiele i aby uzyskać optymalny efekt warto zastanowić się czy nie lepiej byłoby zgłosić się do profesjonalnego biura projektowego, które zajmuje się wykańczaniem mieszkań pod klucz, lub zamówić sam projekt a zająć się tylko wykonaniem go. Bez względu na to jaką opcję wybierzecie, trzymamy kciuki!

Wszystkie z powyższych aranżacji mieszkań z inwestycji PCG zostały wykonane przez pracownię, z którą jako deweloper od lat współpracujemy. Więcej informacji znajdą Państwo tutaj.

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton