Kuchnia otwarta na salon - 5 pomysłów na aranżacje

Kuchnia otwarta na salon - 5 pomysłów na aranżacje

Pamiętacie czasy, gdy mieszkanie było zbiorem osobnych, często niewielkich i tonących w mroku pomieszczeń? Dziś jest już pewne, że te dawne układy mieszkań nie miały najlepszego wpływu na dobrostan psychiczny mieszkających w nich ludzi. Dziś synonimem nowoczesnego projektowania są otwarte i doświetlone przestrzenie podnoszące komfort życia mieszkańców. W takim nowoczesnym mieszkaniu granice między kuchnią i salonem często nie są w ogóle zaznaczone. Jak zatem ze smakiem oddzielić te przestrzenie? Podpowiadamy poniżej.

Badania pokazują, że we wnętrzach spędzamy około 90% naszego życia. Długie przebywanie w ciasnych pomieszczeniach ma negatywny wpływ na naszą psychikę i w dłuższej perspektywie może skutkować stanami depresyjnymi. Wybór otwartych przestrzeni jest więc ze wszech miar dobrym wyborem. Mieszkania deweloperskie projektowane są często w taki sposób, że po przekroczeniu progu wchodzimy do przedpokoju otwartego na salon, w którym znajduje się również strefa z aneksem kuchennym i jadalnią. Oprócz poczucia przestrzenności zaletą takich rozwiązań jest również to, że przygotowując posiłki można być w stałym kontakcie z innymi domownikami przebywającymi w tym czasie w salonie. Wciąż jednak istnieje potrzeba wyraźnego oddzielenia strefy wypoczynku od strefy przygotowania i spożywania posiłków. Można to osiągnąć na kilka sposobów.   

1. Kuchnia naturalnie wydzielona

Dzisiejsze mieszkania od dewelopera zaopatrzone są najczęściej w aneks kuchenny, który może być częściowo wydzielony. Wówczas wystarczy już tylko zaaranżować tę przestrzeń odpowiednio, by dodatkowo wzmocnić wrażenie osobnych pomieszczeń. Często stosowanym obecnie rozwiązaniem aranżacyjnym jest wydzielenie miejsca na jadalnię z części salonu na granicy z kuchnią. Osobne strefy warto podkreślić zróżnicowanymi aranżacjami ścian, które potrafią wspaniale wzbogacić wnętrze.    

Dzisiejsze nowe mieszkania coraz częściej mają postać dwóch poziomów, zdarza się wówczas, ze aneks kuchenny umieszczany jest pod antresolą. Taki układ sprawia, że niewiele trzeba, by estetycznie i funkcjonalnie oddzielić strefę kuchenną od salonu.

2. Kuchnia z przegrodą

Sprawdzonym sposobem aranżacji kuchni otwartej na salon jest przegroda. Dobrze opracowana może spełnić w mieszkaniu kilka funkcji jednocześnie. I tak w pierwszej kolejności stanowić będzie linię podziału, która może być zarazem półką oraz ciekawym elementem wystroju domu. Podłoga również może okazać się polem dla naszej kreatywności. Jednym z najbardziej aktualnych trendów są obecnie nieoczywiste połącznia materiałów. Trend ten umiejętnie zastosowany w przypadku podłogi pomoże nam wyraźnie, a zarazem stylowo oddzielić kuchnię od reszty mieszkania.

3. Barek w kuchni

Barek to jeden z najpopularniejszych sposobów wyznaczenia granicy między kuchnią i salonem. Swoją popularność zawdzięcza dużej funkcjonalności – przy barze zjemy rano śniadanie i wypijemy kawę, potowarzyszymy osobie przygotowującej posiłek i ustawimy na nim przekąski. Spełni on również funkcję stołu podawczego między kuchnią i jadalnią. 

Barek może być zaaranżowany standardowo, a może być również potraktowany jako przestrzeń kreatywnych rozwiązań. Jednym z nich może być zastosowanie elementów metalowych przymocowanych do sufitu i połączonych z barem.

4. Kuchnia wydzielona szafkami lub wyspa

Wydzielenie strefy kuchennej szafkami to kolejne funkcjonalne rozwiązanie, które warto zastosować w mieszkaniu z aneksem. Rozwiązanie to okaże się trafionym wyborem, gdy potrzebujemy więcej miejsca na przedmioty kuchenne. Barek sprawdzi się bowiem doskonale w mieszkaniu młodej pary, lecz przy większej rodzinie może on już nie być tak praktyczny. I choć szafki będą w tym przypadku najlepszym wyjściem z sytuacji, to nie zjemy już przy nich szybkiego śniadania, chyba że zdecydujemy się na szafki z przedłużonym blatem po jednej stronie, jak na poniższym zdjęciu. Takie podejście pozwala uzyskać efekt 2w1 – mamy tu więc i barek i szafki na przedmioty. Takie rozwiązanie jest jednak wymagające przestrzennie i nie sprawdzi się raczej w małym mieszkaniu.

Wyspa w kuchni to świetny pomysł. Wymaga on jednak sporo miejsca, a jej należyte wykonanie wraz z podłączeniem odpływu może się wiązać ze sporymi kosztami.

5. Kreatywne wydzielenie przestrzeni

Pamiętajmy, że w mieszkaniu możemy zrobić naprawdę dużo – prawdziwym ograniczeniem bywa zwykle nasza wyobraźnia. Pomysłowym sposobem na oddzielenie kuchni od salonu przy zachowaniu ich pierwotnej przestrzenności jest postawienie granicy w postaci półki z telewizorem. Taka konstrukcja wymaga solidnego umocowania, które może i powinno stać się ciekawym elementem wystroju.

Galeria

Ulubione ()
System CRM dla deweloperów OneButton